MMA (Смесените бойни изкуства) настъпват повсеместно и популярността на спорта расте неимоверно по целия свят. Това се случи и в Тайланд - меката на тайландкото бойно изкуство Muay Thai, превърнато в национално богатство, туристически бизнес и хазарт.
Когато Деджамронг Сор Амнуайсиричок излезе на препълнената арена на 27 май, той бе аплодиран и съпроводен от звуците на ритмичната "сарама" музика, традиционна за срещите по Muay Thai. Този път обаче имаше една малка разлика: Деджамронг излизаше, за да защитити титлата си по MMA в категория до 56 кг. срещу японеца Йошитака Найто, пише "Ню Йорк Таймс".
Мачът му бе главното събитие в 11 000-ната Импакт Арена на организираното от промоутъра One Championship, които са базирани в Сингапур и се очертават като азиатския еквивалент на американската UFC.
Интересното е, че в Тайланд подобен род събития не се поддържат от местните власти заради прекаленото насилие в мачовете, но най-вече, за да подкрепят тайландското бойно изкуство Муай Тай.
Въпреки това Министерството на вътрешните работи и Министерството на туризма одобри, проведения на 27 май турнир на веригата One Championship за радост на феновете на смесените бойни изкуства.
"Поколението на моя баща е скептично към MMA и се страхува, че този спорт ще промени Муай Тай", разказва пред Ню Йорк Таймс Нутададж Вачираратанавонг, чието семейство от 40 години организира срещи по тайландски бокс. "Моето поколение обаче приветства подобни инициативи. Това е добро за Муай Тай и за тайландските бойци."
Трябва да се отбележи, че мнозина поемат по пътя на Муай Тай, за да могат да се измъкнат от бедността. Те започват да тренират от деца в различни школи и да участват в мачове, припечелвайки пари за своите семейства. Тези, които имат късмета и волята да станат популярни бойци, "уреждат живота" си. Около Муай Тай се върти много бизнес. Залите по тайландското бойно изкуство предлагат на чужденци възможността да изучават уменията на място срещу прилични такси. Някои от тях се включват и в боевете, около които се въртят залаганията. С течение на времето се появиха и чуждестранни инвеститори, които създадоха зали по Муай Тай на екзотичните тайландски острови, пълни с туристи. Така чужденецът дошъл на почивка може да съчетае отдиха си с тренировки по Муай Тай, кросфит или бразилско джиу джицу.
Мнозина състезатели по кикбокс и MMA също посещават Тайланд, за да усвоят тънкостите на Муай Тай, което е доказало ефективността си както на ринга, така и на бойното поле.
Преди близо четири години спортните власти в Тайланд твърдяха, че никога няма да подкрепят MMA събитията, заявявайки че този спорт е "твърде брутален". Така неофициално MMA бе забранен в страната. Критиците на тази забрана твърдяха, че спортните власти действат по този начин под натиска на местните Муай Тай кемпове, които се опитват да защитят своя спорт от конкуренция заради телевизионните права и продажбата на билети.
"Всичко е за пари", казва Вачара Вачарафол, изпълнителен директор на Triple V Broadcast Company, който сключи едногодишен договор с One Championship, за да излъчва по телевизията MMA мачове в Тайланд. "Това е глобална тенденция и те не могат да й устоят", допълва той, уточнявайки, че в съседените Сингапур, Малайзия, Индонезия и Мианмар този род състезания предизвикват фурор.
Чатри Сидйотонг, който е тайландския президент на One Championship , смята че едно-две събития в годината в Тайланд няма да убият бизнеса около Муай Тай в страната, тъй като почти ежедневно се организират различни срещи на територията на цялата държава, като много от тях се излъчват от различни телевизионни канали.
Самият Чатри е бивш Муай Тай боец и треньор по MMA. Според него смесените бойни изкуства по-скоро ще помогнат на Муай Тай, тъй като състезателите се нуждаят от уменията на тайландското бойно изкуство, които да прилагат когато играят в стойка.
"Аз мисля, че хората сгрешиха преди пет години, мислейки че MMA ще унищожи Муай Тай. Ние искаме да покажем Муай Тай, който е част от мен и ми помогна да се измъкна както аз, така и моето семейство от лапите на бедността", допълва Чатри.
Новият промоутър смята, че турнирите по смесени бойни изкуства ще са по-печеливши за състезателите в страната, където топ боец в Банкок може да спечели около 200 000 бата, което се равнява на около 5700 долара, докато най-добрите бойци в One Championship могат да спечелят стотици хиляди долари за една среща.
Такъв пример е 19-годишната Анджела Лий, която стана една от най-високо платените бойци в женските дивизии на MMA организациите. Тя се състезава за One Championship и печели повече от Крис "Сайборг" Джустино и Йоана Йедржейчик. Самият Чатри Сидйотонг потвърди появилите се слухове, че тя е сключила нов договор, с който надминава по хонорари колежките си, които се състезават в САЩ.
MMA организациите изтъкват още един довод в своя защита: смесените бойни изкуства могат да "удължат живота" на Муай Тай бойците, които обикновено се оттеглят от спорта в началото на 30-те си години. Самият Деджамронг, който сега е на 37 години и е с над 200 победи в Муай Тай, започва новата си кариера през 2014 г. и има 6 победи и нито една загуба в MMA.
"В началото бе трудно, защото не познавах борбата на земя, но с течение на времето се приспособих", казва той. "Някои смятат, че MMA е опасен, но когато изгледат един турнир се убеждават, че не е по-опасен от Муай Тай".
Естествено, има и противници. Сакон Ваннапонг, губернатор на Спортните власти на Тайланд, който обяви неофициалната забрана за MMA през 2012 г., твърди, че остава против, тъй като това не е признат спорт в страната и, че е изпълнен с твърде много насилие.
"Разбирам, че те са инвестирали много пари в това събитие. Не искам да развалям радостта им, но аз няма да подкрепя тази инициатива. С една дума: никога."
0 коментара :
Публикуване на коментар